Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Pompa ciepła to urządzenie, służące do pobierania ciepła ze środowiska naturalnego i przekazywania energii cieplnej do instalacji grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej. W dzisiejszych czasach pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Wpływ na to ma m.in. to, że proces ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej pompą ciepła jest ekologiczny i ekonomiczny.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielimy na:

powietrzne pompy ciepła - pompy ciepła typu powietrze pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do budynku; powietrzna pompa ciepła to najczęściej wybierany typ tego rodzaju urządzeń - dzieje się tak ze względu na jej niską cenę i łatwość montażu,
gruntowe pompy ciepła - pobierają ciepło z ziemi; gruntowa pompa ciepła jest bardziej skomplikowana w instalacji, ale zapewnia większą wydajność i jest najbardziej stabilna w działaniu,
wodne pompy ciepła - pobierają ciepło z wody - rzek, jezior lub wód gruntowych; decydując się na wodną pompę ciepła, należy pamiętać o tym, że odległość między domem, a źródłem ciepła (zbiornikiem wodnym) musi być niewielka.

Zasada działania pompy ciepła

Działanie pompy ciepła opiera się o przekazanie energii cieplnej z jednego źródła do drugiego. Urządzenie to składa się z czterech podstawowych elementów: parownika, sprężarki, skraplacza oraz zaworu rozprężnego. W parowniku znajduje się czynnik chłodniczy, który pobiera ciepło z powietrza, ziemi lub wody i przepompowuje go do skraplacza za pomocą sprężarki. Tam ciepło jest przekazywane do układu grzewczego budynku, a czynnik chłodniczy wraca do parownika i cały proces się powtarza.

Pompa ciepła - jak wybrać odpowiedni model?

Wybór pomp ciepła zależeć powinien od kilku czynników. Należą do nich m.in.: wielkość budynku, klimat danego regionu, dostępne środki finansowe oraz indywidulane potrzeby i preferencje. Ważna jest także moc urządzenia. Odpowiednio dobrana sprawi, że pompa ciepła powietrze będzie wydajnym i energooszczędnym rozwiązaniem grzewczym.

Nie wiesz jaki model pompy ciepła wybrać? Skontaktuj się z nami! W Trzymaj się Ciepło pomożemy Ci w doborze odpowiedniego urządzenia, dostosowanego do Twoich potrzeb.