Promienniki ciepła często porównywane są do promieni słonecznych, bo wykorzystywane przez urządzenia promieniowanie podczerwone występuje w środowisku naturalnym. Ogrzewanie na podczerwień najczęściej stosowane są w pomieszczeniach o dużej powierzchni - w halach, magazynach czy sklepach. Takie rozwiązanie pomaga zminimalizować koszty i działa w odmienny sposób niż ogrzewanie grzejnikowe.

Ogrzewanie na podczerwień nie oddziałuje bezpośrednio, ale poprzez promieniowanie. Emitowane przez promienniki ciepła fale elektromagnetyczne są pochłaniane przez meble, ściany i inne przedmioty, które znajdują się w danym pomieszczeniu i dopiero te obiekty oddają ciepło, a temperatura wzrasta. Odbiór ciepła jest natychmiastowy.

Elektryczne promienniki ciepła są bardzo wydajne i nie generują wysokich kosztów utrzymania. Ich instalacja jest bardzo prosta, a zamontowane są najczęściej na ścianie. Nietypowy sposób działania gwarantuje komfort cieplny dla ludzi, a dzięki zastosowaniu systemu ASP, taki system ogrzewania jest przyjazny dla alergików.

Tego typu rozwiązanie grzewcze jest przyjazne dla środowiska, nie emituje dwutlenku węgla ani żadnego rodzaju pyłów. Ekonomiczne i bezobsługowe, włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna spadać. Niskie zużycie energii i minimalne koszty sprawiają, że promienniki ciepła coraz częściej są wybierane jako system grzewczy dla naszych gospodarstw domowych.