Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

8 września 2022 44 view(s)

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

  1. Wszechstronne zastosowanie
    System ogrzewania podłogowego może stanowić główne lub alternatywne źródło ciepła w pomieszczeniu. Ogromną zaletą jest wszechstronność zastosowania. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być zamontowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, użyteczności publicznej a także w halach przemysłowych lub obiektach sportowych. Odpowiednio dobrany i zamontowany system ogrzewania podłogowego pozwala uzyskać taki sam komfort cieplny, bez znaczenia czy jest to salon, biuro czy hala sportowa.
  2. Oszczędność energii
    Najbardziej docenianą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest duża oszczędność, spowodowana niewielkim zużyciem energii, w porównaniu do klasycznego sposobu ogrzewania. Dzięki równomiernemu rozmieszczeniu źródła ciepła w podłodze, można osiągnąć taki sam efekt cieplny, jak w standardowym ogrzewaniu konwekcyjnym, ustawiając nawet o 3⁰C niższą temperaturę pomieszczenia. Pozwala to na ograniczenie zużycia energii nawet do 25%, co skutkuje mniejszymi rachunkami za prąd.
  3. Pozytywny wpływ na zdrowie
    Równomierne rozmieszczenie źródła ciepła w podłodze ma również zalety zdrowotne dla człowieka. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy dużych różnic temperatur w pomieszczeniu, co występuje w tradycyjnym ogrzewaniu. Ciepło unoszące się do góry zapewnia komfort oraz efekt tzw. „ciepłych nóg i chłodnej głowy”.
  4. Wysoka trwałość instalacji i gwarancja
    Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje również wysoka trwałość. Wszystkie elementy grzejne (kable lub maty) są zamontowane w podłodze pod posadzką, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne wynikające z użytkowania pomieszczenia. Jest to również ułatwienie podczas aranżacji wnętrza.
    Systemy elektronicznego elektrycznego ogrzewania podłogowego, a przede wszystkim maty grzejne, są właściwie bezawaryjne ze względu na automatyzację systemu. Na dowód trwałości producenci przyznają bardzo korzystne czasowo gwarancje na tego typu systemy. Przykładowo Thermoval oferuje 25 lat gwarancji na maty grzejne (najdłuższa gwarancja na rynku).
  5. Najniższe koszty inwestycji
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najtańszym systemem w fazie inwestycji. Koszty materiałów oraz instalacji mogą być nawet o 50% niższe od pozostałych rodzajów ogrzewania. Wprowadzając bowiem elektryczny system ogrzewania, nie musimy budować kominów, przyłączy, kotłowni czy kupować zbiorników na gaz czy olej.
  6. Najbezpieczniejsza instalacja grzewcza
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem z zakresu ogrzewania domów. Stosując tego typu system chronimy nasz dom i jego mieszkańców przed zalaniem, porażeniem prądowym lub wybuchem.
  7. Możliwości dofinansowania instalacji
    Jakość powietrza, jakim oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Jednym z rządowych pomysłów na walkę ze smogiem jest dofinansowanie wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.
    W ciągu ostatnich lat zostały uruchomione środki na programy finansujące wymianę kotłów, które wdrażają poszczególne gminy i samorządy. Wielkość dofinansowania jest jednak różna i uzależniona od wielkości środków, którymi dysponują poszczególne miasta. Mieszkańcy mogą liczyć na dopłaty przeważnie w wysokości od 50 do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, które obejmują zakup instalacji przyjaznych środowisku – w tym również systemów elektrycznego ogrzewania podłogowego.
  8. Niewidoczne źródło ciepła
    Elektryczne ogrzewanie podłogowe to także korzystny wybór pod względem estetyki. Maty grzejne ułożone są pod podłogową, dzięki czemu instalacja jest niewidoczna dla użytkownika. Zyskujemy tym samym więcej możliwości aranżacyjnych, ponieważ nie ograniczają nas grzejniki naścienne zajmujące dodatkową powierzchnię.
  9. Prosty montaż
    Maty grzejne układa się bezpośrednio na odpowiednio przygotowanym podłożu. Instalacja jest bardzo szybka i nieskomplikowana. Matę zatapia się w kleju bezpośrednio pod materiałem na wykończenie podłogi (np. zaraz pod płytkami). Możemy również przycinać matę, dostosowując ją do kształtu i rozmiarów pomieszczenia, zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem.